Jaworzańska Motylarnia już zachwyca - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz otwierając nowy obiekt motylarni przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej metaforycznie powiedział iż w dzisiejszym świecie „trzepot skrzydeł motyli w Amazonii może powodować tajfuny w Azji”.

motyle

Wspomniany trzepot motylich skrzydeł słychać było aż nadto w dzień uroczystego otwarcia wspomnianej motylarni. Jest nią  sferyczny, częściowo przezroczysty namiot o średnicy 9,5 m i wysokości 4,75 m. Łączna jego powierzchnia wyniesie 75 m kw. W namiocie umieszczona jest roślinność rodzima oraz egzotyczna, a także inkubatory dla larw motyli.

Docelowo w Jaworzu podziwiać będzie można kilkaset motyli tropikalnych i rodzimych, a zwiedzający poznają różne fazy ich rozwoju, od larw po dorosłe okazy. Same motyle żyją krótko (około dwóch miesięcy) tak więc często jeden rodzaj motyla będzie zastępowany przez inny. Oglądający to miejsce poruszają się wśród latających, wielobarwnych, różnych rozmiarów motyli oraz wśród  roślinności zarówno krajowej jak i egzotycznej (palmy i bananowce). Znajdują się tam także inkubatory dla larw i … formikarium czyli mrówkarium. Kopuła motylarni  połączona jest  tunelem z salą wykładową jaworzańskiego muzeum.

- Ogólny koszt inwestycji wyniósł  prawie 410 tys. zł, z czego 200 tys. zł to bezzwrotna dotacja z funduszy UE. Reszta to pieniądze przekazane z budżetu gminy - powiedziała dyrektor muzeum Barbara Szermańska.

Ta niewątpliwa atrakcja jaką jest nowa motylarnia  - dla szkół czynna w tygodniu, a dla indywidualnych zwiedzających w każdy weekend - sprawi, że „trzepot skrzydeł motyli z Jaworza” słyszany będzie w całym powicie bielskim, regionie i kraju. Gorąco polecamy to miejsce, tym bardziej, że poruszać się tam będziemy w towarzystwie znakomitych przewodników, których opowieści o motylach i innych ekspozycjach z jaworzańskiego muzeum przenoszą nas w swoistą podróż od prehistorii do ciekawostek z otaczającego nas zaczarowanego (jak się okazuje) świata fauny ( boga trzód i pasterzy) i flory  (rzymska bogini kwiatów).

Zatem Jaworze, które szczyci się, że przebywali w nim: Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński, Melchior Wańkowicz, a  Maria Dąbrowska pisała tu  "Noce i dnie" zapisuje  kolejną piękną, wartą odnotowania  kartę „pamiętnika jaworzańskiej ziemi”.

W nieco ograniczonej (ze zrozumiałych, sanitarnych  względów) uroczystości uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący Komisji Budżetu Rady Powiatu Jacek Czader i kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego Jolanta Konior.

                                                                                   tekst i foto J. Jesionka

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę