Zmarł Stanisław Kwaśny - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Z przykrością i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów ludowych w Beskidach, wybitnego rzeźbiarza z Mesznej, twórcy wielu kapliczek i szopek bożonarodzeniowych, rzeźb postaci Chrystusa Frasobliwego, Matki Bożej, Świętej Rodziny, Świętego Floriana, niezliczonej ilości aniołków, a także wielobarwnych uli i ptaków oraz masek obrzędowych.

kwasny

 Stanisław Kwaśny tworzył i dzielił się swoją pasję. Często podkreślał, że rzeźbieniem wyraża dziękczynienie za zdrowie, zadowolenie z życia, radość z obecności żony Bronisławy, dzieci i wnuków. Był wielokrotnie nagradzany, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, w 2006 otrzymał Nagrodę im. Władysława Orkana, a  2016 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, w 2017 roku był nominowany do Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, wykształcił wielu rzeźbiarzy i wielu młodych ludzi nauczył zamiłowania do historii, tradycji i folkloru. Prace Stanisława Kwaśnego znajdują się w zbiorach kilkunastu polskich muzeów, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, ilustrują także książki księdza Jana Twardowskiego.

Udostępnij

1
0
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę