Prośba do turystów - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ostatnich czasie obserwujemy masowy wzrost zainteresowania turystyką górską w naszym rejonie. Wynika on pewnie z kilku przyczyn: budową kolejnych odcinków drogi S1, która pozwala coraz szybciej dotrzeć ze Śląska w Beskidy; sytuacją pandemiczną czy też po prostu większym zainteresowaniem turystyką. Tak czy inaczej Nadleśnictwo Ujsoły otrzymuje coraz więcej telefonów w różnych sprawach i opowiada o jednej z nich.

Muncul Ujsoly

Krótki wstęp…

Nadleśnictwo Ujsoły gospodaruje w specyficznych drzewostanach, a ma to związek z ich historią. Wprowadzony na masową skalę do lasu przez dawnych zarządców tych ziem (Habsburgów) świerk, wydawał się wtedy świetnym rozwiązaniem – jest on gatunkiem stosunkowo szybko rosnącym i dającym dobrej jakości drewno, co było priorytetem dla ówczesnych włodarzy. Niestety wprowadzony masowo (bo do nie dawna stanowił w nadleśnictwie około 86% udziału) staje się gatunkiem niestabilnym – podatnym na choroby grzybowe, szkodniki owadzie oraz czynniki atmosferyczne takie jak wiatr i śnieg.

Z powodu dużego udziału świerka w drzewostanach oraz gwałtownych wiatrów w okresie zimowym zdarza się, że jakieś fragmenty szlaków turystycznych stają się trudne do przejścia lub wręcz niedostępne z powodu zalęgających na nich powalonych drzew. "Staramy się takie miejsca wyszukiwać i uprzątać na bieżąco, tak by mogli Państwo korzystać z górskich wędrówek w sposób bezpieczny. Służby terenowe prowadzą okresowe kontrole dostępności szlaków turystycznych a w przypadku stwierdzenia utrudnień wysyłają pilarzy, którzy „przywracają drożność szlaku”. Nie zawsze jednak udaje się wszystkie takie miejsca wykryć na czas i uprzątnąć (zwłaszcza gdy zarządza się obszarem o powierzchni 13 tys. ha)." - informuje nadleśnictwo w komunikacie.

O co chodzi?

Trzeba mieć również na uwadze fakt, że część lasów na terenie Nadleśnictwa Ujsoły (i nie tylko na terenie Nadleśnictwa Ujsoły, ale prawie każdego nadleśnictwa w Polsce) to lasy prywatne. Nad tego typu lasami Nadleśnictwa sprawują nadzór, i w przypadku wystąpienia utrudnień na szlakach w lasach prywatnych, wzywają właścicieli w drodze decyzji administracyjnej do uprzątnięcia terenu. To natomiast czy dany teren zostanie uporządkowany zależy po pierwsze od możliwości dotarcia do właścicieli z decyzją administracyjną (na terenie Nadleśnictwa wg zgrubnych szacunków mamy około 5-6 tys. właścicieli gruntów prywatnych!) a po drugie od dobrej woli takiej osoby, gdyż za niewykonanie takiej decyzji ustawodawca nie przewidział żadnej kary.

"Prosimy zatem Państwa o wyrozumiałość w przypadku stwierdzenia utrudnień na szlakach oraz niezwłoczne zgłaszanie takich sytuacji pod numerem telefonu +48 33 86 47 352 (czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30) lub na adres mailowy ujsoly@katowice.lasy.gov.pl. W przypadku zgłoszenia wskazane jest jak najdokładniejsze podanie lokalizacji. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1.  podać współrzędne miejsca lub kilometr szlaku turystycznego (korzystając z mapy lub aplikacji turystycznych zainstalowanych w smartfonie takich np. jak Mapy.cz)
  2. Podać numer oddziału (korzystając z darmowej aplikacji mBDL – więcej informacji pod linkiem http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/mapy-lasow-juz-sa-pod-reka )
  3. Podać kolor i przebieg szlaku oraz opisać miejsce zdarzenia,
  4. lub w dowolny inny sposób, który Państwu przyjdzie do głowy:)

Na zakończenie życzymy Państwu udanego wypoczynku w Beskidach, prosząc jednocześnie o bezpieczne, rozsądne i kulturalne korzystanie z szlaków turystycznych. " 

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę