Poszukiwania GOPR-u i happy endy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wczoraj Grupa Beskidzka GOPR prowadziła poszukiwania dwóch osób. Od Baraniej Góry po Halę Krupową.

GOPR kurs i posz

Późnym wieczorem otrzymaliśmy jeszcze jedno zgłoszenie będące podstawą do zorganizowania kolejnej tego dnia wyprawy poszukiwawczej. O godz. 21:30 do CSR dotarła informacja o zaginięciu 72-letniej kobiety w rej. Baraniej Góry. Turystka po zdobyciu szczytu samotnie schodząc czerwonym szlakiem, zgubiła się idąc w kierunku Węgierskiej Górki. Nie miała ze sobą mapy, oświetlenia oraz nie była w stanie określić swojej przybliżonej lokalizacji.

Do ratowników GB GOPR został wysłany SMS alarmowy z godziną i miejscem rozpoczęcia działań. Do wyprawy zadysponowano także uczestników odbywającego się w Szczyrku centralnego szkolenia GOPR II stopnia z zakresu poszukiwań osób zaginionych.

W pierwszej kolejności w rejon poszukiwań zostały zadysponowane patrole na quadach. Poszukiwana w dobrym stanie fizycznym została odnaleziona przez jeden z nich ok godz. 23:00 i ewakuowana do Węgierskiej Górki.

"Apelujemy o właściwie przygotowanie do wycieczek górskich, a także ich rozsądne planowanie" - przypominają ratownicy.

Zaginiony

Wczoraj beskidzcy GOPR-owcy prowadzili też poszukiwania 26-letniego mieszkańca Świnnej, który w poniedziałek w godzinach porannych wyszedł z domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Z zebranego wywiadu wynikało, że pomimo niepełnosprawności umysłowej, bardzo często w towarzystwie brata lub rodziny chodził na górskie wycieczki. Miał bardzo dobrą kondycję fizyczną, jednak słabą orientację w terenie. Krótkie wycieczki odbywał także samodzielnie w rejonie zamieszkania.

Rodzina oczekując jego powrotu prowadziła poszukiwania na własną rękę, ostatecznie prosząc o pomoc GOPR, zgłaszając jednocześnie zaginięcie Policji.

Początkowo poszukiwania były prowadzone przez ratowników GB GOPR w rejonie Przyłękowa, Świnnej, Juszczyny oraz w kierunku Słowianki, Romanki i Hali Lipowskiej. Przygotowywano scenariusz dalszych działań rozszerzając obszar poszukiwań.

Dzięki publikacjom w mediach GOPR-owcy otrzymali wiele telefonów z informacjami (dziękujemy za tak liczny odzew!), które dawały nadzieję na szczęśliwe zakończenie poszukiwań. Kluczowe okazało się zgłoszenie ze Schronisko PTTK na Hali Krupowej, gdzie udało się zlokalizować osobę odpowiadającą rysopisowi poszukiwanego.

Informację pomogli potwierdzić koledzy z Grupy Podhalańskiej GOPR, którzy ewakuowali mężczyznę z Hali Krupowej. 26-latek odnalazł się cały i zdrowy, ponad 50 km od miejsca zamieszkania. W wyprawie udział wzięło blisko 40 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę