Zakład Patomorfologii bielskiego szpitala z akredytacją Ministerstwa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakład Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej uzyskał akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W procesie weryfikacji diagnostyki patomorfologicznej na zgodność z nowymi standardami akredytacyjnymi resortu zdrowia,  jednostka bielskiego szpitala uzyskała najwyższą w Polsce liczbę punktów.

Dr n. med. Piotr Wandzel, kierownik Zakładu Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że akredytację otrzymuje się po uzyskaniu co najmniej 75 procent punktów, z ogólnej liczby przyznawanej przez Ministerstwo Zdrowia. - Nasz zakład osiągnął 96 procent. Jesteśmy jedyną placówką w Polsce z tak wysokim wynikiem. - powiedział kierownik.

Akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz świetny wynik udało się osiągnąć dzięki zaangażowaniu całego zespołu, który pracuje w Zakładzie Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego. Wdrożenie wszystkich procedur trwało prawie rok.

Kompleksową wizytację przeprowadziło Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, będące jednostką Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzano przebieg całego procesu badania patomorfologicznego od pobrania materiału cytologicznego lub tkankowego w celu wykonania badania mikroskopowego aż po ustalenie rozpoznania. - Wdrożyliśmy procedury, które szczegółowo określają jak pracować z każdym rodzajem pobranej tkanki np.: wyciętą nerką, pęcherzykiem żółciowym, czy próbkami z macicy. Chodzi o  wprowadzenie jednakowych standardów pracy, aby nie dochodziło do sytuacji, że np.: w jednym zakładzie patomorfologii pobiera się trzy wycinki, w innym pięć, a w kolejnym pięćdziesiąt. - powiedział dr Wandzel.

Jednocześnie Zakład Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego monitoruje czas dostarczania materiału z bloku operacyjnego, czas przebywania pobranego materiału w formalinie oraz czas potrzebny do postawienia rozpoznania patomorfologicznego. - Akredytacja  gwarantuje, że wszędzie pobierana jest taka sama ilość próbek i stosowane takie same metody ich badania. Na koniec  rozpoznanie patomorfologiczne w przypadku nowotworów przybiera postać raportu synoptycznego z określeniem wszystkich czynników predykcyjnych - w tym badań genetycznych i molekularnych- potrzebnych do dalszego leczenia. Dzięki temu np. onkolog z każdego ośrodka w Bielsku-Białej i poza nim, który bierze do ręki raport przygotowany u nas wie, że zachowaliśmy najwyższe normy i podane przez nas wyniki są wiarygodne. - podkreślił dr n. med. Piotr Wandzel.

Dodatkowo specjaliści z CMJ sprawdzali bezpieczeństwo i higienę pracy zespołu pracującego w Zakładzie Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego, w tym m.in. zabezpieczenie przed zakażeniami.

Zakład Patomorfologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej posiada także licencję Polskiego Towarzystwa Patologów na prowadzenie badań histopatologicznych, histochemicznych, immunohistochemicznych, śródoperacyjnych i cytologicznych.

Patomorfologia zajmuje się rozpoznawaniem, klasyfikacją oraz czynnikami prognostycznymi chorób na podstawie zmian morfologicznych w tkankach i narządach. To nauka interdyscyplinarna - bierze udział w diagnostyce i leczeniu chorób wielu specjalności. Wyniki badania patomorfologicznego są m.in. kluczowe dla leczenia osób z chorobami nowotworowymi.

Obecnie akredytację Ministerstwa Zdrowia posiada 25 zakładów patomorfologii w Polsce.

szpital zdjecie

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę