Góra Żar - czy coś skapnie z grubej kasy? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Polskie Koleje Linowe Spółka Akcyjna szumnie ogłosiły kilka dni temu, że w ciągu najbliższych 5 lat zamierzają zainwestować w infrastrukturę turystyczną ponad 400 mln zł. W „naszych” Beskidach do PKL SA należy kolej wagonowa na Górze Żar, gdzie niewątpliwie przydałby się choćby mały ułamek tej kwoty, ale czy tak się stanie?

Kolejka na Zar

Kolejka w Beskidzie Małym nie jest oczywiście jakimś sztandarowym obiektem tej spółki. Jest na odwrót. Do PKL SA należą tak ważne i znane obiekty, jak: kolejki na Kasprowy Wierch, wyciągi na Gubałówce czy Jaworzynie Krynickiej.

 Tatry i Bieszczady

Na modernizację na Kasprowym Wierchu ma być przeznaczonych 60 mln zł. Zostanie wymieniony dwuosobowy wyciąg krzesełkowy nad Halą Goryczkową na czteroosobowy. Powstanie też nowy budynek dolnej stacji. To nie wszystko. Przybędą punkty widokowe, punkt obsługi klientów oraz centrum edukacyjne. Co jeszcze w Tatrach? Unowocześnienie obiektów na Gubałówce ma zaowocować nową jakością i kosztami 25 mln zł.

Kolejka alternatywna dla już istniejącej, nowa trasa narciarska i parkingi w Krynicy pochłoną 100 mln zł. Przybędzie też wyciągu w Szczawnicy – kolejne 40 mln zł.

Ciekawie brzmi też propozycja kolei gondolowej, przejeżdżającej nad taflą wody zapory w Solinie, w Bieszczadach. Ta inwestycja z kolei ma być sfinalizowana do 2022 roku za 60 mln zł.

 Żar? No, też

Czy i ile pieniędzy przeznaczonych będzie na ewentualny rozwój Żaru, gdzie niestrudzenie kursują wagoniki i tak z „drugiego obiegu”, czyli będące pozostałością po wcześniejszym remoncie na Gubałówce. O ile co do innych ośrodków PKL SA są konkretne i cechujące się dużym rozmachem plany, o tyle odnośnie tutejszych ośrodków komunikat spółki lakonicznie głosi:

„Jednocześnie Spółka nie zapomina o swoich mniejszych ośrodkach, tj. Góra Parkowa, Mosorny Groń i Góra Żar, które będą modernizowane i rozbudowywane w zakresie infrastruktury kolei linowych oraz obiektów gastronomicznych.”

Udostępnij

4
+4
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę