Snooc Ski. Co to takiego? Jak i gdzie jeździć? Podpowiadamy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ten sport robi prawdziwą karierę m.in. w Lake Tahoe w Kalifornii, obecny jest również na stokach największych narciarskich kurortów we Francji czy Austrii. Gdzie go zakosztować w niedalekiej okolicy? W Beskidy jeszcze nie dotarł, ale podpowiadamy: w słowackim resorcie Park Snow Donovaly. To zaledwie nieco ponad 100 km od granicy z Polską w Zwardoniu czy Korbielowie. Bliżej niż do Jasnej na Chopok. A i sam resort skusi amatorsko jeżdżących narciarzy.

Snooc Ski. Frajda dla każdego w Donovaly.

Snooc został wynaleziony przez Cyrila Colmet-Daâge, Francuza mieszkającego w Chambéry i instruktora narciarstwa. Pomysł wziął się z tego, że chciał zabrać wszystkich – dzieci, narciarzy początkujących i zaawansowanych oraz skialpinistów, na tę samą górską wycieczkę. W 2009 roku opracował Scooc Ski jako połączenie klasycznego skitouringu w fazie podchodzenia z jazdą na sankach. Faza zjazdu to powiem ślizg jak na sankach, który nie wymaga technicznego przygotowania. To ciało, ręce i nogi sterują nartą. Przypomina to drewniane sanki z jednym ślizgiem, używane  w Górnej Sabaudii w XIX wieku.

Snooc składa się z kilku elementów: przy wchodzeniu narty przypominają deski skitourowe, mają syntetyczne foki. Przy zjeździe trzeba zamontować niesione w plecaku akcesoria – m.in. siedzisko i uchwyt, które ważą łącznie niecałe 2 kg. Narty zakłada się jedną na drugą, albo zbędna deskę montuje do plecaka. Montaż trwa nie więcej niż 5 minut.

Zjazd odbywa się zaledwie 20 lub 30 cm nad ziemią, zatem upadek nawet przy dużej prędkości jest dosyć bezpieczny.

 W Polsce póki co Snooc Ski nie jest popularnym sportem. Jego walory można jednak odkryć w nieodległym ośrodku narciarskim Donovaly na Słowacji, gdzie oprócz wypożyczalni można skorzystać z rad fachowego instruktora. I zamiast wchodzić na stoki, które są tu świetnie przygotowane, a narciarzom jeżdżący na snooc nie przeszkadzają, można wjechać na stoki wyciągami – w tym krzesełkami i gondolą.

Przydatne informacje:

Godziny otwarcia ośrodka Donovaly:

- codzienne funkcjonowanie 8:30 - 15:30 (następnie od 7.1.2023 przedłużenie do 16:00).

- wieczorna jazda na nartach w rejonie Záhradište: 16:00 - 20:00 i w każdy piątek od do 21:00. p.m.

- UWAGA: od godziny 16:00 do 8:30 stoki są ZAMKNIĘTE! (wjazd jest dozwolony do godz. 20:15 na stokach w Záhradište z wieczorną jazdą na nartach i do 21:15 w piątki)

Wyciągi i trasy zjazdowe: W Park Ski Donovaly funkcjonują 6-osobowa kolejka krzesełkowa połączona z 8-osobową kabiną TELEMIX Nová hoľa, ale także 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Buly Expres Záhradište oraz pozostałe 14 wyciągów o łącznej przepustowości 14 100 narciarzy na godzinę. Do dyspozycji są trasy zjazdowe zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Część ośrodka Záhradište jest przeznaczona dla początkujących narciarzy z niebieskimi trasami, a część ośrodka Nová hoľa jest bardziej odpowiednia dla bardziej zaawansowanych narciarzy z czerwonymi trasami i jedną czarną.

Przy wyciągach funkcjonują bary i restauracje.

RIDERS PARK: Park znajduje się na terenie Záhradište i jest przeznaczony dla riderów freestyle. Przeszkody są rozmieszczone od najłatwiejszych do profesjonalne przeszkody na dole parku.

FUN PARK: Jest to obszar, w którym dzieci, a nawet dorośli mogą nauczyć się jeździć na nartach, wciągając się na stok za pomocą ruchomych taśm. Jest to największy tego typu park na Słowacji i drugi co do wielkości w Europie.

Impreza w Záhradište: w każdy piątek w barze Ápres-ski w Záhradište odbywa się impreza z DJ-em, a wieczorna jazda na nartach jest przedłużana do 21:00.

Bezpłatne atrakcje zimowe: lodowisko - czynne codziennie w sezonie zimowym przy sprzyjającej pogodzie

Skialpinizm (skitouring) - 3 oznaczone trasy skialpinistyczne

Narciarstwo biegowe - do 25 kilometrów przygotowanych tras

RACE TRACK - slalom na czas na stoku w Záhradište.

SNOOC SKI - aktywność również dla osób nie jeżdżących na nartach

FRESH TRACK - prywatna poranna jazda na nartach po sztruksie zakończona wykwintnym, ekskluzywnym śniadaniem (prawdziwy szampan, sery, ciepłe potrawy, pasty, sałaty i wędliny).

Paralotniarstwo - działanie w zależności od zamówienia i pogody.

Parking: parkingi P1 i P2 znajdują się przy dolnej stacji kolejki linowej na Nową Holę oraz parking P3 znajdujący się w rejonie Záhradište.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę