O niepodległość... wystawa i obchody - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przygotowuje obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wskazuje, że ewangelicy mieli olbrzymi wkład w ten proces. Na początek w Wiśle odsłonięto wystawę plenerową.

„Ewangelicy Niepodległej” - pod takim hasłem trwają obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę organizowane przez ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego. Największa pod względem liczby wiernych diecezja ewangelicka w Polsce przypomina, że jej wierni swoją pracą i zaangażowaniem mocno przyczynili się do odzyskania wolności i przyłączenia regionu do Polski.

Oni działali...

Pierwszym punktem obchodów jest wystawa pt. „Ewangelicy Niepodległej” przedstawiająca sylwetki znanych ewangelików zaangażowanych w walkę o wolność i niepodległość. Tablice informacyjne zawieszone zostały na ogrodzeniu wokół kościoła ap. Piotra i Pawła. Liturgiczną część uroczystości poprowadzili bp Adrian Korczago, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej i ks. radca Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii w Wiśle. Danuta Szczypka, przewodnicząca zespołu Diecezji Cieszyńskiej ds. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przeczytała Słowo Boże, natomiast Henryk Mercik, członek zarządu województwa i Tomasz Bujok, burmistrz Wisły przekazali słowa pozdrowienia i podziękowali za przygotowanie wystawy. W spotkaniu udział wzięła także m.in. Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wystawa prezentowana będzie jednocześnie w czterech miastach: Bielsku-Białej, Cieszynie, Ustroniu i Wiśle. Autorem tekstów umieszczonych na tablicach jest Marcin Gabryś, kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie, a szatę graficzną wykonał ks. Marek Michalik, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Czarnem. Projekt dofinansowano z budżetu samorządu województwa śląskiego i Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. 

Nie tylko wystawa

Wszystkim wydarzeniom związanym z obchodami towarzyszy hasło i logo „Ewangelicy Niepodległej”. Polacy-ewangelicy, jak rodacy innych wyznań, walczyli o niepodległość kraju, a następnie zaangażowali się w jego rozwój. Wielu wybitnych polityków, wojskowych, artystów, naukowców, przemysłowców należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego współtworzyło II Rzeczpospolitą.

Diecezja Cieszyńska powołała zespół, którego zadaniem jest przygotowanie różnych elementów obchodów. Chodzi m.in. o wystawy, publikacje, konferencje, a nawet sztafeta rowerowa z charytatywnym celem.

Centralnym punktem obchodów będzie uroczyste nabożeństwo związane z 100 rocznicą odzyskaniem niepodległości przez Polskę i przyłączeniem parafii Śląska Cieszyńskiego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, które odbędzie się 28 października w kościele Jezusowym w Cieszynie. Nieco wcześniej, bo na wrzesień zaplanowane jest z kolei XXII Forum Ewangelickie w Wiśle, podczas którego wystąpią cenieni prelegenci - historycy, socjologowie, teologowie i publicyści.

- Wystawa “Ewangelicy Niepodległej” w krótkich ujęciach prezentuje istotny wkład ewangelików w drodze do odzyskania w 1918 roku niepodległości Rzeczypospolitej oraz ich działania na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. Ten wysiłek był wynikiem wielu pokoleń, gdyż kultura polska w środowisku ewangelików Śląska Cieszyńskiego była mocno zakorzeniona i kultywowana w mowie i piśmie, a swoje początki ma w Reformacji. W połowie XIX wieku ewangelicy stali w pierwszym szeregu budzącego się ruchu narodowego. Organizowali lub współorganizowali liczne zrzeszenia, towarzystwa i organizacje mające na celu kształcenie, pielęgnowanie i budzenie ducha polskości w miejscowym społeczeństwie. Wystawa przybliża tylko niewielką grupę ewangelików – spośród wielu – którzy w sposób wyjątkowy zapisali się złotymi literami na kartach historii Polski. Uświadamia niebagatelną rolę i znaczenie polskich luteran – stosunkowo niewielkiej liczebnie społeczności całej II Rzeczypospolitej – w odbudowie i scaleniu ojczyzny. Ewangelicy służyli na wielu obszarach życia gospodarczego, przemysłowego, społecznego, kulturalnego czy naukowego nierzadko odgrywając wiodącą rolę - powiedział Marcin Gabryś, autor tekstów umieszczonych na wystawie “Ewangelicy Niepodległej".

- Ewangelicy narodowości polskiej aktywnie włączyli się w walkę o odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej, a następnie w jej odbudowę i rozwój. Największe zaangażowanie widać było na Śląsku Cieszyńskim, a także w Warszawie, gdzie znaczącą rolę odegrał ks. Juliusz Bursche. Na Śląsku Cieszyńskim wydarzenia 1918 roku i w latach następnych były ukoronowaniem rozwijającego się od połowy XIX wieku ruchu narodowego, w którym niebagatelną role odegrali ewangelicy m.in. Paweł Stalmach i ks. Franciszek Michejda. Ewangelicy służyli w Legionie Śląskim, a najwybitniejszym ich przedstawicielem był Jan Łysek, nauczyciel pochodzący z Jaworzynki. Ewangelicy współtworzyli Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która powstała jeszcze przed zakończeniem wojny i była pierwszą, niezależną polską władzą na ziemiach zamieszkałych przez Polaków. Ks. Juliusz Bursche cieszący się dużym autorytetem i mający poparcie większości duchownych narodowości polskiej włączył się w działania polityczne mające na celu m.in. przyłączenie Śląska Cieszyńskiego, Prus Wschodnich, Górnego Śląska, Wielkopolski i Pomorza do Polski. W działania te zaangażowali się także m.in. prof. Józef Buzek, ks. Karol Kulisz, ks. Józef Mamica - mówi Danuta Szczypka, przewodnicząca zespołu Diecezji Cieszyńskiej ds. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

W skład zespołu przygotowującego obchody odzyskania niepodległości przez Polskę wchodzą: Danuta Szczypka (przewodnicząca), dr Renata Czyż, Władysława Magiera, dr Łukasz Barański, Marcin Gabryś, Tomasz Bujok, ks. Marcin Ratka-Matejko, ks. Marek Michalik i ks. Łukasz Ostruszka. Członkiem nadzwyczajnym jest bp Adrian Korczago.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę