Bielszczanka na muralu w Gdańsku - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Portrety kilkudziesięciu kobiet z całej Polski zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL oglądać można na muralu, który powstał na czterech filarach stacji PKM Strzyża. Wśród nich jest działaczka z Bielska-Białej.

Mural Gdansk

Pomysłodawcami muralu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Za projekt i wykonanie odpowiadają artystki z RedSheels, które wcześniej stworzyły m.in. słynny mural Kory na Nowym Świecie w Warszawie. W malowaniu udział wzięło kilkanaście artystek, także z Trójmiasta. Jedną z bohaterek muralu jest Grażyna Staniszewska.

“Mural ma zwrócić uwagę na rolę kobiet w “Solidarności” i to nie tylko w momencie gdy kilka z nich zamknęło bramy strajkującej Stoczni Gdańskiej. Można założyć, że połowę wielkiego, dziesięciomilionowego ruchu, jakim była ówczesna Solidarności, stanowiły kobiety. Jedne były bezpośrednio zaangażowane, inne wspierały swoich mężów i synów.” - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

O bohaterce z Bielska-Białej

Grażyna Staniszewska - od 1980 r. działała w zarządzie NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, była też szefową podziemnych struktur regionu. W latach 1988–1990 wchodziła w skład krajowego kierownictwa „Solidarności”. Jako jedyna kobieta uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w 1989 r. 

Oprac. MG.

Udostępnij

1
0
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę