Marszałek pisze w sprawie granicy z Czechami - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polska otworzyła swoje granice, ale jak już wiadomo, nie wszystkie kraje równie szeroko otwierają swoje.

Przejscie Jasnowice

 Taka sytuacja ma miejsce na bliskiej nam granicy z Czechami, gdzie osoby z woj. śląskiego (cokolwiek to nie znaczy), muszą przedłożyć aktualne negatywne wyniki testów na covid-19. Była to decyzja hetmana kraju morawsko śląskiego Ivo Vondraka. Wielkiego rozczarowania z takiego rozwoju sytuacji nie kryją lokalni samorządowcy, oczekując działania od polityków wyższego szczebla.

"Jesteśmy wściekli i bezradni. Dokonano podziału kraju na Polskę i Śląsk. Czekamy na ruchy władz województwa, naszej dyplomacji, ale milczą. Dla nas granica nadal jest zamknięta, Czesi do nas też nie przyjdą. Wszystko w trakcie matur, egzaminów... Pracownicy transgraniczni muszą powtórzyć testy na obecność koronawirusa. Na jakiej zasadzie chcą weryfikować, kto jest ze Śląska? Ta sytuacja rodzi wiele pytań i jest dla mnie absurdalna." - napisała na swojej stronie społecznościowej burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Jakaś reakcja jest

Ruchu powinno się spodziewać przede wszystkim od przedstawiciela rządu w regionie, czyli marszałka woj. śląskiego. Na razie o takowym poinformował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski:

"Wczoraj wystosowałem pisma do premiera RC A. Babiša i hetmana kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondraka w sprawie zmiany decyzji o blokadzie granic dla mieszkańców Śląska. Ta decyzja jest zaskakująca. Sytuacja na w woj. śląskim jest stabilna i pod kontrolą. Liczymy na zmianę stanowiska." - przekazał za pośrednictwem twittera dziś rano Chełstowski. W odpowiedzi Vondrak tłumaczył, że do sprawy trzeba podejść rozważnie, bo chodzi w niej o zdrowie i bezpieczeństwo, a nie o politykę. 

"Drogi Ivo zorganizujmy video-konferencje w pierwszym możliwym wspólnym terminie z udziałem przedstawicieli rządów centralnych i wypracujmy kompromis.  sytuacja w obu regionach jest pod kontrolą. Zaproszenie dziś przekażemy drogą elektroniczną." - głosi riposta polskiego marszałka. Czas pokaże, ile z tej inicjatywy wyniknie.

Dodajmy jeszcze, że dziś w TVP Info o problemach na granicy powiedział w TVP Info poseł Lewicy Przemysław Koperski, akcentując to, iż w gestii prezydenta jest reakcja wobec kłopotów w stosunkach międzynarodowych, a więc i w sprawie przekraczania granicy z Czechami osób z wo. śląskiego.  

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę