Zapowiadają dalszą walkę o bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie w powiecie bielskim - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Starosta bielski zapowiada dalsze starania. Działania podejmuje także Bielsko-Biała. 

LPR copy

Radni Rady Miejskiej przegłosowali stanowisko w sprawie poparcia dla dążeń samorządowców zmierzających do utworzenia stałej bazy LPR na lotnisku w Kaniowie.

- Decydenci w Warszawie zawsze byli daleko od spraw samorządowych, stąd myślę taka oderwana od rzeczywistości odpowiedź z ministerstw - starosta Andrzej Płonka komentuje negatywną odpowiedź Waldemara Kraski z Ministerstwa Zdrowia na interpelację w sprawie utworzenia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie w powiecie bielskim. Pytał o to poseł Przemysław Koperski. W piśmie czytamy, że nie przewiduje się obecnie utworzenia dodatkowej bazy w Kaniowie.

- Pan minister pisze m.in. o konieczności pozyskania terenu i budowie bazy, tymczasem w Kaniowie wszystko już jest. Taką potrzebę widzą ościenne samorządy podejmujące uchwały w tej sprawie, naszą inicjatywę wspiera marszałek województwa śląskiego - dodaje Andrzej Płonka.

Starosta przypomina, że zabiegi samorządów o ulokowanie śmigłowca LPR w Beskidach trwają od około 10 lat. Nie jest to więc nowa inicjatywa.
- Tymczasowe ulokowanie załogi w Kaniowie tylko potwierdziło, że nasze argumenty są słuszne. Wystarczy spojrzeć na liczbę interwencji LPR w trudno dostępnych terenach górskich w ostatnich miesiącach - mówi samorządowiec.

Przypomnijmy, od połowy grudnia 2019 r. śmigłowiec LPR stacjonuje na terenie Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie. To w związku z remontem w Aeroklubie Gliwickim, gdzie mieściła się dotychczasowa baza. Docelowo załoga lotniczego pogotowia ma się przenieść do nowobudowanej siedziby na lotnisku Muchowiec w Katowicach.

Starosta Andrzej Płonka zapowiada dalsze starania o bazę LPR w Beskidach.

- Sprawa jest ważna nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów, którzy tu wypoczywają - mówi samorządowiec.
Uchwałę w sprawie utworzenia w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przegłosowali w maju br. radni powiatu bielskiego. Dokument trafił do Ministra Zdrowia i wojewody śląskiego.

Podobne stanowisko autorstwa klubu radnych Wspólnie dla Bielska-Białej uchwaliła na majowej sesji Rada Miejska Bielska-Białej. Wyrazili w nim poparcie dla dążeń Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Starosty Powiatu Bielskiego zmierzających do utworzenia stałej bazy LPR na lotnisku w Kaniowie.
W apelu dołączonym do uchwały czytamy: 

"Bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem. Dlatego też uważamy, że stała obecność śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Kaniowie jest niezbędnym elementem poprawy bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców Bielska-Białej oraz sąsiednich powiatów, ale także ogromnej liczby turystów odwiedzających nasz region. Szczególnie wielu przyjezdnych kieruje się na niedawno powstałe i wciąż rozbudowywane górskie trasy rowerowe "Enduro Trails" w Bielsku-Białej. Z kolei Wisła i Szczyrk to miejscowości, które zimą są jednymi z najbardziej obleganych stacji narciarskich, a w lecie stają się celem górskich wędrowców i paralotniarzy.
Dawniej w naszej okolicy stacjonowały nawet dwa śmigłowce ówczesnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego (poprzednika LPR) - w Szczyrku i Korbielowie. Dzięki temu czas dotarcia do osoby zagrożonej utratą życia lub zdrowia wynosił ok. 5 minut. Lot śmigłowca z Gliwic lub Krakowa, gdzie znajdują się najbliższe bazy LPR trwa kilka razy dłużej. O przywrócenie LPR od lat zabiega także kierownictwo Grupy Beskidzkiej GOPR, które wskazuje, że baza w Kaniowie daje pilotowi możliwość kilku nalotów za jednym razem, a to bardzo ważne przy konieczności ewakuacji z gór większej liczby ciężko rannych osób."

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę