Pomimo pandemii milionowe inwestycje w szpitalu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prawie 11 mln złotych wydał na inwestycje w 2020 roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych podkreślił, że pomimo pandemii SARS –CoV-2, udało się zrealizować większość planów.

Szpital wojewodzki

Szpital Wojewódzki na prace modernizacyjne i budowlane wydał 2,3 mln złotych. Na zakup sprzętu i aparatury medycznej przeznaczył 8,5 mln złotych. Na realizację tych zadań placówka pozyskała 9,9 mln złotych dotacji.

– Największy procent stanowią pieniądze otrzymane z Województwa Śląskiego. To ponad 5,5 mln złotych. Z unijnych funduszy pozyskaliśmy ponad 3 mln złotych. Z budżetu państwa dostaliśmy 1,3 mln złotych. Nasz własny udział w tych wszystkich inwestycjach wyniósł natomiast 800 tysięcy złotych - powiedział dyrektor Matlakiewicz.

Łukasz Matlakiewicz wyjaśnił, że jednym z większych wyzwań w dobie pandemii SARS –CoV-2 są prace budowlane związane ze zmianą lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej, a także neurologii.

Inwestycja ruszyła z pewnym opóźnieniem. Baliśmy się, że w ogóle nie uda się jej rozpocząć – przyznał dyrektor. Prace budowlane prowadzone są z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Przed remontem oddział neurologii liczył 37 łóżek. Po dokonaniu przebudowy znajdzie się tam 50 łóżek. Przebudowa ma zakończyć się w lutym.

Z dotacji Województwa Śląskiego bielska placówka kupiła m.in. sprzęt do walki z SARS –CoV-2.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił również wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Sprzęt kosztował 1 mln 50 tysięcy złotych. Województwo Śląskie przekazało na ten cel 1 mln 40 tysięcy złotych. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. Zaletami nowego urządzenia jest znakomita jakość obrazu, w znacznym stopniu zautomatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów i filmowania przeprowadzanych operacji w wysokiej rozdzielczości.

Nowoczesne aparaty do RTG i USG pomogą w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Aparat RTG z ramieniem C umożliwia zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Sprzęt trafił do pracowni elektrokardiografii i elektrofizjologii, gdzie wykonuje się m.in. zabiegi ablacji. Z USG korzystać będą pacjenci leczeni w poradni kardiologicznej.

Oba urządzenia kupione zostały dzięki dofinansowaniu z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego Polkard na lata 2017-2020. Na RTG z ramieniem C urządzenie udało się uzyskać z Ministerstwa Zdrowia 744 tys. zł. Kolejne 240 tys. szpital otrzymał na aparat do USG..

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę