Pierwsza taka karetka w Polsce - w Kobiernicach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

- To pierwsza karetka kontenerowa w Polsce z napędem 4x4, która wchodzi do systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – mówi Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o nowym pojeździe. To nowość na Podbeskidziu. Do stacji pogotowia w Kobiernicach trafił nowy ambulans kontenerowy na bazie pojazdu marki Mercedes-Benz Sprinter, wart 925 tys. zł. Dotychczas wszystkie karetki były jednobryłowe.


- To ważny dzień dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że dojedzie tam gdzie potrzeba bo będzie „pracowała” w trudnym górskim terenie. Z takim zamysłem była kupiona- mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Co wyróżnia nowy pojazd?

Przede wszystkim komfort pracy ratowników medycznych. Kontenerowa zabudowa o prostych ścianach sprawia, że ratujący życie pacjenta mają więcej miejsca - jest szeroko i wysoko, a do chorego mają oni dostęp z każdej strony. Nosze elektryczno-hydrauliczne o udźwigu powyżej 300 kg są bowiem umiejscowione centralnie. W jednobryłowych pojazdach nosze znajdują się wzdłuż ściany bocznej, miejsca do pracy jest zdecydowanie mniej. Pomaga również pneumatyczne zawieszenie – przy otwarciu tylnych drzwi nosze z chorym obniżają się.

- Komfort pracy w XXI w powinien dotyczyć również placówek medycznych na kółkach. Mamy świetną bryłę i świetną lokalizację wszystkich urządzeń, zarówno stacjonarnych, jaki i przenośnych. W takiej karetce możemy poruszać się w sposób nieskrępowany – tłumaczy lekarz Marek Frymorgen, z-ca dyrektora BPR. 

Masa całkowita tego ambulansu przekracza 3,5 tony i wymaga od ratowników posiadania prawa jazdy kat. C. Karetkę kupiono ze środków własnych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. 

W przekazaniu pojazdu w stacji Kobiernice uczestniczyli także: Dorota Nikiel i Barbara Adamska z Zarządu Powiatu, władze gminy Porąbka z wójtem Pawłem Zemankiem, a także Rada Społeczna bielskiego pogotowia, której przewodniczy B. Adamska. 

Źródło: powiat.bielsko.pl/M.Fritz

karetka

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę