Deklaracje śmieciowe pod lupą - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Bielszczanie, którzy unikają płacenia za odbiór odpadów lub też zaniżają swoją opłatę za śmieci, mogą spodziewać się w październiku kontroli i w jej efekcie grzywny. Warto więc złożyć korektę deklaracji śmieciowej.

Sesja Rady

Wysokość opłaty śmieciowej w Bielsku-Białej kształtuje wiele czynników, na które Urząd Miejski nie ma wpływu. Jednym z nich jest liczba osób uwidocznionych w deklaracji śmieciowej. Jak się okazuje, jest w mieście grupa mieszkańców w ogóle unikających złożenia deklaracji lub też zaniżających liczbę osób w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie - opłatę za odbiór odpadów komunalnych. Miasto rozpoczyna więc kontrolę deklaracji śmieciowych wobec osób, co do których zachodzi podejrzenie zaniżania opłaty za odbiór odpadów. 

- Najpierw dajemy szansę mieszkańcom. Do końca września każdy ma możliwość złożenia nowej deklaracji lub aktualizacji deklaracji do stanu faktycznego – mówił na sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej 25 sierpnia zastępca prezydenta Piotr Kucia. - Po tym terminie urzędnicy rozpoczną wzywanie właścicieli nieruchomości oraz weryfikację danych zawartych w deklaracjach.

Statystyka pokazuje, że na jednego mieszkańca objętego system gospodarowania odpadami przypada średnio 320 kg odpadów komunalnych rocznie. Wytypowano już 51 czerwonych punktów, w których ilość śmieci jest niewspółmierna do liczby zamieszkujących je osób.

- Wiemy, ile śmieci średnio wytwarza mieszkaniec miasta w skali roku i widzimy, ile śmieci powstaje w tych punktach. Mówimy o punktach, bo chodzi o domy jednorodzinne, ale także o nieruchomości wielolokalowe - wyjaśnił Piotr Kucia. 

Warto przypomnieć, że gdy obowiązany nie złoży deklaracji o wysokości opłaty lub też przedstawi dane nieprawdziwe, zaniżające opłatę, możliwe jest nałożenie na niego grzywny na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Korzystając ze swoich uprawnień, organ gminy ma kierować do sądu wnioski o nałożenie grzywny i to sąd będzie orzekał jej wysokość. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, grzywna wynieść może nawet 5 tys. zł.

Udostępnij

0
0
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę