[KUSIAK NA ŁAMACH] Oglądamy gwiazdy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Korzystając z zaproszenia przesłanego mi przez Stowarzyszenie Polaris, miałem okazję uczestniczyć w otwarciu Kompleksu Wielofunkcyjnego i zmodernizowanego obserwatorium astronomicznego, które znajdują się na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda niebo przez duży nowoczesny teleskop?

Z takiej okazji możecie skorzystać spędzając czas na wycieczce, czy wypadzie w pobliskie góry. Będąc na Rysiance czy Pilsku, nowo otwarty kompleks będzie po drodze. Warto odwiedzić w to miejsce z kilku powodów.


Stowarzyszenie Polaris-OPP działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, prowadząc aktywną działalność popularno-naukową z zakresu astronomii, fizyki i ekologii w naszym regionie. Swoje działania kieruje głównie do młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, w gimnazjum i w liceach. Kilkanaście lat temu miałem okazję uczestniczyć w przedsięwzięciach, jakie Polaris realizował (obozy szkoleniowe, wyjazdy seminaryjne, prowadzenie obserwacji). Działalność w zakresie popularyzacji ochrony Ciemnego Nieba w Polsce, budowa wnętrza międzynarodowej stacji kosmicznej, wyjazdowe pokazy nieba i doświadczenia w makiecie bazy kosmicznej, a teraz wspomniany Kompleks - to wszystko sprawia, że w mojej ocenie Polaris jest jedną z najefektywniej działających organizacji, krzewiących nauki przyrodnicze. Ta stanowcza postawa i sukcesywne poszerzanie swojej oferty powinny zostać zauważone. Szanowni Czytelnicy, jeśli w Waszych głowach rodzi się taki smaczek na poznanie  z astronomii czegoś więcej, niż wiadomości w szkole, gorąco zachęcam wpaść do Sopotni. Ubolewam, że program nauczania fizyki czy nauk przyrodniczych w szkole nastawiony jest na przekazywanie informacji w nie do końca interesujący sposób. Może to tylko subiektywne spojrzenie, z dużym uogólnieniem, ale zadajcie sobie pytanie, jak wyglądało Wasze podejście do tych przedmiotów? Czy wiadomości przekazywano w sposób interesujący? Czy zrozumieliście wszystkie informacje, jakie przekazywane były na lekcjach?

Śledząc działalność organizacji na przestrzeni lat muszę przyznać, że w naszym regionie Polaris oferuje coś co może dotrzeć do ludzi młodych. Co ważne - podążając z duchem czasu, członkowie zaangażowani w działalność to często młodzież, bądź też osoby rozpoczynający przygodę ze studiami w kierunkach technicznych i ścisłych. Można zatem przypuszczać, że działania i przekazywana wiedza prezentowane są w języku zrozumiałym dla obecnej młodzieży. To nie tylko ławka szkolna i tablica, a bezpośrednie dotknięcie kosmosu i przyrody w przyjaznej i koleżeńskiej atmosferze.

Zmodernizowane obserwatorium oferuje ogromne możliwości podziwiania nocnego nieba. Sercem obserwatorium jest nowoczesny teleskop z dużym jak na amatorski sprzęt zwierciadłem (36 cm średnicy) dający możliwość obserwacji w okularze nawet 2-3 tysiące razy słabszych obiektów, niż te widoczne gołym okiem. Obiekty mgławicowe, galaktyki i gromady gwiazd, słabe komety są w zasadzie na wyciągnięcie ręki, a w okularze prezentują niejednokrotnie swoje plastyczne kształty, co przy wykorzystaniu mniejszych teleskopów nie zawsze da się dostrzec. Możliwość obserwacji Planet i wielu szczegółów na ich powierzchni to także duża zaleta. Krótko mówiąc Sopotnia Wielka, będąc jednocześnie w naszym regionie najbliższym Obszarem Ochrony Ciemnego Nieba, zbliża nas do gwiazd. Kto chętny na taką kosmiczną podróż? Zachęcam!

Do artykułu załączam także reportaż wideo z wizyty w obserwatorium.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę