[WYBORY] Co, gdy kandydat tylko jeden? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W wyborach samorządowych, których pierwsza tura odbędzie się 21 października br. zmierzą się kandydaci na prezydentów burmistrzów miast oraz wójtów gmin. Najczęściej będzie to rywalizacja kilku kandydatów. Są jednak w naszym regionie gminy, a nawet miasta, gdzie na razie zarejestrowano tylko jednego kandydata. Co wtedy?

Wisla

 Gminy i turystyczne miasto

Głównym i najciekawszym przykładem takiej sytuacji jest miasto Wisła w powiecie cieszyńskim. Tam, na liście kandydatów zgłoszonych w Państwowej Komisji Wyborczej figuruje jedynie obecny burmistrz tego miasta, Tomasz Bujok (40 lat), zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Wiślanie”.

Tylko jeden kandydat na burmistrza znajdzie się też na liście w Wilamowicach, w powiecie bielskim. To Marian Trela (63 lata), również wójt obecnej kadencji, zgłoszony przez KWW - Bezpartyjni – Rodzina Prawo Wspólnota.

Gminy z zaledwie jednym kandydatem to: w powiecie bielskim - Jasienica, Jaworze i Bestwina; w powiecie cieszyńskim – Brenna; w powiecie żywieckim – Łodygowice, Świnna i Ujsoły.

Trzeba jednak zaznaczyć, że są to dane na 5 października i mogą ulec zmianie, w niektórych gminach trwa jeszcze weryfikacja kandydatów.

 

Głosowanie jak referendum

Przypadki, jak powyżej, nie oznaczają, że kandydat zostaje włodarzem automatycznie i nie trzeba głosować. W gminach, gdzie jest tylko jeden chętny do funkcji wójta lub burmistrza, wyborcy otrzymują kartę z imieniem i nazwiskiem tego kandydata oraz do wyboru dwa pola: „Tak” lub „Nie”. Zostaje wybrany, jeśli uzyska więcej głosów na „Tak”, niż na „Nie”. Kodeks wyborczy w artykule 482 stwierdza:

„...kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.”

Co będzie w sytuacji odwrotnej?

„W przypadku gdy kandydat, o którym mowa w § 3, nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.” - czytamy dalej w tym samym artykule.

Kodeks przewiduje także, że jeżeli w wyborach ma być przeprowadzone głosowanie tylko na jednego kandydata, gminna komisja wyborcza stwierdza ten fakt w drodze uchwały, podanej do publicznej wiadomości.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę