Fałszywe złoto za pożyczki - kant na 3 mln - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Śledczy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bielskiej komendy zakończyli śledztwo w sprawie licznych oszustw. Podejrzany 28-latek, w zamian za pożyczenie mu pieniędzy na dość wysoki procent, oferował zabezpieczenie w postaci fałszywych sztabek złota. 

Zloto

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej pracowali nad sprawą licznych oszustw. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna prowadził własną działalność gospodarczą. W pewnym momencie jego sytuacja finansowa bardzo się skomplikowała i pogorszyła. Postanowił zorganizować działalność przestępczą, która pozwoliłaby mu na pozyskanie znacznych środków finansowych. Pomysł szybko wcielił w życie. Zaciągał pożyczki od zaufanych osób, które wywodziły się z kręgu jego znajomych lub rodziny. Pod zastaw udzielonych pożyczek przekazywał „kontrahentom” podrobione sztabki złota o wadze 1 uncji. W większości zakupił je w internecie, płacąc 80 – 120 zł za sztukę. Zapewniał, że sztabki te stanowią zabezpieczenie pożyczek, które planuje przeznaczyć na bardzo zyskowne i intratne inwestycje, z których zyskami zamierza się podzielić w późniejszym czasie. Dla uwiarygodnienia przestępczego procederu obiecywał wysokie odsetki, które początkowo faktycznie wypłacał. Już wtedy miał świadomość, że nie ma żadnych możliwości ani środków na spłatę nie tylko zaciągniętych pożyczek, ale również obiecanych „procentów”. Ponadto dla uwiarygodnienia swojej działalności, nakazywał niektórym kontrahentom, aby wynajmowali skrytki bankowe, gdzie przechowane były „złote” sztabki. Pouczał także o konieczności zachowania oryginalnego opakowania i numeracji, które były niezbędne do późniejszych rozliczeń z klientami. Jednak podstawą jego działania było bazowanie na zaufaniu pożyczkodawców, którzy nie sprawdzali autentyczności  "złotych" sztabek. Umowy pomiędzy oszustem a jego kontrahentami był zawierane ustnie.

Z ustaleń wynika, że w okresie sześciu miesięcy sprawca oszukał w ten sposób 9 osób na kwotę 3.087.260 mln zł. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty licznych oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości. Bielski sąd – na wniosek śledczych – podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu. Aktualnie odpowiada on "z wolnej stopy". Grozi mu do 15 lat więzienia.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę