Porozumienie płacowe w FCA - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Od 1 kwietnia br. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność FCA Poland Po prowadziła konsultacje z pracownikami. Okazały się owocne.

FCA-2019

W środę 8 maja 2019 organizacja związkowa podpisała porozumienia, wprowadzające podwyżki zbiorowe w FCA Poland oraz FCA Powertrain. W obu spółkach wynagrodzenia miesięczne (wraz z premią) wzrastają o ponad 450 zł z wyrównaniem od 1 kwietnia br.

Od wielu miesięcy w spółkach fiata trwał spór o płace. Z tego powodu „Solidarność” m.in. organizowała pikiety pracownicze przed bramami zakładów w Tychach i Bielsku-Białej.

– Ludzie mają godnie zarabiać za pracę przez pięć dni i 40 godzin na tydzień, a nie być zmuszani do stałych nadgodzin, rujnujących życie i zdrowie rodzinne – podkreślała nieustannie Wanda Stróżyk, przewodnicząca NSZZ Solidarność FCA Poland.

Porozumienie płacowe choć w części realizuje oczekiwania załogi. Ze względu na różnice w stawkach premii miesięcznej w FCA Poland podwyżka stawek zasadniczych wynosi 2,29 zł na godzinę (382,87 zł miesięcznie), co razem z 18-proc. premią daje wzrost płac o 451,79 zł. Natomiast w FCA Powertrain, gdzie premia jest niższa (13 proc.) stawki płacy zasadniczej wzrosły o 2,39 zł na godzinę (399,82 zł miesięcznie), zatem razem z premią jest to 451,80 zł miesięcznie.

Pozostałe postanowienia porozumień w obu spółkach identyczne – po przekroczeniu limitu 152 nadgodzin w ramach “sobót zbiorowych” (czyli po przepracowaniu 19 takich dniówek) wprowadzony został, wypłacany co kwartał, dodatek w wysokości 75 zł za każdą przepracowaną sobotę (czyli o 25 zł więcej niż dotychczas wypłacany sobotni bonus).

Wyrównanie braku podwyżki stawek od początku roku za pracę w “soboty zbiorowe” w okresie styczeń – marzec 2019 wypłacone zostało dodatkowo po 40 zł za każdą dniówkę. Również charakter wyrównania ma wypłacona razem z wynagrodzeniem za kwiecień nagroda w maksymalnej wysokości 1.350 zł (czyli trzy razy po 450 zł)przyznawana proporcjonalnie do czasu przepracowanego w okresie styczeń – marzec 2019.

Jednocześnie NSZZ Solidarność cały czas podtrzymuje propozycje niezwłocznego podniesienia wynagrodzeń za nominalny czas pracy (czyli bez nadgodzin) do oczekiwanego przez załogę poziomu minimum 3.500 zł netto (“na rękę”) w przypadku pracowników produkcyjnych,  większenie dodatku produkcyjnego do poziomu 200 zł miesięcznie oraz podwyższenie kwoty dodatku zmianowego.

W ślad za podpisaniem porozumień płacowych powinny jak najszybciej – co również podkreśliła międzyzakładowa Solidarność – zostać wprowadzone i zarejestrowane protokoły dodatkowe do układów zbiorowych (ZUZP), zwiększające stawki w tabelach MPG. Do tego czasu podwyżka wypłacana będzie jako   “dodatek 2019″  zwiększający godzinową płacę zasadniczą pracownika (o 2,29 zł w FCA Poland oraz o 2,39 zł w FCA Powertrain), od której są naliczane dodatki za godziny nadliczbowe oraz wszelkie składniki wynagrodzenia zależne od stawki zasadniczej. Co ważne “dodatek 2019″ ma też charakter stały i obowiązuje bezterminowo. Data w nazwie dodatku nie określa czasu jego obowiązywania, tylko rok jego wprowadzenia.

 

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę