Koronawirus? Radzą zachować spokój - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Szpital Wojewódzki wdrożył procedury związane z koronawirusem 2019-nCoV. Zalecenia dotyczące zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym wirusem wydał Główny Inspektor Sanitarny. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która w ostatnim czasie przebywała w tym kraju.

Szpital wojewodzki

Główny Inspektor Sanitarny do przypadków podejrzanych kwalifikuje osoby, których temperatura ciała wynosi 38 stopni Celsjusza, kaszlą, mają trudności z oddychaniem, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Jeżeli symptomy te pojawiają się bez innej znanej przyczyny, a dodatkowo chory przebywał, mieszkał, czy też pracował 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby w mieście Wuhan, prowincji Hubei, wówczas wymaga szczególnego podejścia.

- Osoba manifestująca objawy powinna być hospitalizowana na oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego – podkreśla GIS.

Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV trzeba natychmiast zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zalecenia GIS dotyczą również pracowników szpitali i innych placówek medycznych.

– Personel mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia – czytamy w zaleceniach. Dotyczy to m.in. specjalistów, którzy sprawowali opiekę w ośrodkach, gdzie zarażeni byli hospitalizowani.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia zapowiedział w środę, że już w czwartek do Polski dotrą primery umożliwiające sprawdzanie czy osoba badana jest lub nie jest zarażona 2019-nCoV. Obecnie próbki wysyłane są do laboratorium za granicą.

W Polsce nie zanotowano na razie żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa.

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że obecnie mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę