Rozbudowa ul. Krakowskiej i Żywieckiej - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

We wtorek 11 sierpnia oficjalnie podsumowano modernizację dwóch ważnych ulic w Bielsku-Białej - Krakowskiej i Żywieckiej. Symbolem zakończenia inwestycji jest pamiątkowy kamień umiejscowiony na skrzyżowaniu Krakowskiej z Żywiecką i ks. Stanisława Stojałowskiego.

Rozbudowa DK 52 2020.08.11 nr 11 0

Kamień osłonili wspólnie dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Sylwia Cieślar-Wilk, wiceminister Grzegorz Puda, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński i wiceprezes Eurovii Polska Arkadiusz Kierkowicz. W uroczystości uczestniczyli liczni goście, m.in. były prezydent Bielska-Białej, obecnie wiceprzewodniczący Rada Miejskiej Jacek Krywult, poseł Przemysław Drabek oraz radni RM - Andrzej Gacek, Karol Markowski, Roman Matyja, Bronisław Szafarczyk, Szczepan Wojtasik i Adam Wykręt.

- Często mówimy o świadkach historii, mając na myśli ważne i istotne z punktu widzenia społecznego wydarzenia, które żyją w pamięci osób bezpośrednio w nie zaangażowanych, ale też o różnych symbolach, które pomagają nam w odtworzeniu okoliczności takich wydarzeń. Dzisiaj spotkaliśmy się w miejscu, które bez wątpienia będzie takim symbolem - pracy wielu osób zaangażowanych w realizację jednej z największych inwestycji drogowych w Bielsku-Białej. Rozbudowa DK-52, ulic Żywieckiej i Krakowskiej, stała się faktem i dzisiaj jest powodem naszej dumy i satysfakcji – powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Wojciech Waluś.

Po odsłonięciu pamiątkowego kamienia uczestników uroczystości zaproszono do bielskiego Ratusza, gdzie dokonano podsumowania tej inwestycji. Rozbudowa ul. Krakowskiej – od ul. Lwowskiej do granic miasta (z wyłączeniem węzła Krakowska) oraz ul. Żywieckiej - od ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do ul. Górskiej - objęła łącznie ok. 7-kilometrowy odcinek drogi krajowej. W ramach kontraktu przebudowano jezdnię, dokonano korekt skrzyżowań z drogami poprzecznymi, wydzielono pasy do lewoskrętów oraz wybudowano pasy dzielące. Na skrzyżowaniach ulic - Żywieckiej z PCK i gen. Tadeusza Bora Komorowskiego oraz na ul. Krakowskiej (np. na skrzyżowaniu z coraz bardziej obciążoną ruchem ul. Wapienną) wydzielone zostały dodatkowe pasy do lewoskrętów.

Dbając o wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym również tych niechronionych, wybudowano chodniki i przebudowano zatoki autobusowe wraz z wiatami przystankowymi. Wyznaczono także liczne przejścia dla pieszych: na ul. Krakowskiej - wyposażone w aktywne znaki drogowe oraz na ul. Żywieckiej - we wzbudzaną sygnalizację świetlną. Na wzrost bezpieczeństwa pozytywnie wpływa również wybudowany system przyjmowania i odprowadzania wód opadowych i roztopowych. W ciągu ul. Krakowskiej zabudowano zbiorniki retencyjne kanalizacji deszczowej, a także wybudowano nową kanalizację deszczową oraz przepusty. Inwestycja objęła także prace na obiektach mostowych - na potoku Krzywa w ciągu ul. Krakowskiej oraz na rzece Niwka w rejonie skrzyżowania ul. Żywieckiej z ul. Lipnicką i ul. ks. Stanisława Stojałowskiego.

– Kiedy trwała budowa, bardzo narzekaliśmy na towarzyszące jej utrudnienia. Teraz, po jej zakończeniu, bardzo szybko przyzwyczailiśmy się do nowych rozwiązań, które ułatwiają nam poruszanie się w tym rejonie miasta. Obydwie zmodernizowane drogi tworzą aortę komunikacyjną miasta. Z tego powodu wymagań w stosunku do drogi oraz utrudnień było dużo więcej. To, że dzisiaj możemy świętować zakończenie tego tematu, to zasługa w pierwszej kolejności prezydenta Jacka Krywulta, który w poprzedniej kadencji zadecydował o rozpoczęciu tej inwestycji – mówił zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński. Dziękował również wszystkim zaangażowanym w projekt, w tym ministrowi Grzegorzowi Pudzie.

- Bardzo się cieszę, że jako minister mogę dołożyć cząstkę do rozwoju mojego miasta. Można powiedzieć, że ta inwestycja rodziła się w bólach, jednak dzięki wzorowej współpracy z prezydentami Jackiem Krywultem i Jarosławem Klimaszewskim przeprowadzona została bardzo dobrze. Każda duża inwestycja ma to do siebie, że powstaje z większymi lub mniejszymi problemami. Na tle innych samorządów, z którymi realizujemy inwestycje, ta współpraca była modelowa. Pomimo tego, że pojawiły się nieoczekiwane trudności, dodatkowe zadania, koronawirus - każdy robił, co do niego należało i dzisiaj możemy świętować- podkreślał wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Sylwia Cieślar-Wilk dziękując za dotychczasową współpracę, podkreślała profesjonalizm, z jakim spotkała się w Bielsku-Białej ze strony Miejskiego Zarządu Dróg. W imieniu wykonawcy – firmy Eurovia Polska S.A. - wiceprezes Arkadiusz Kierkowicz przeprosił za wszystkie utrudnienia, jakie wyniknęły podczas realizacji inwestycji, i pogratulował miastu, że na swoim terenie realizuje tak wiele inwestycji drogowych o tak dużej skali.

Rozbudowa drogi krajowej nr 52 zdecydowanie poprawiła płynność ruchu na trasie wylotowej w kierunku województwa małopolskiego, zwiększając przy tym dostępność transportową Bielska-Białej. Usprawniony został także dojazd do tzw. drugorzędnych węzłów z siecią TEN-T (węzeł Krakowska oraz węzeł Mikuszowice z drogą ekspresową S-1).

Dzięki rozbudowie osiągnięte zostały zasadnicze cele projektu, takie jak: usprawnienie ruchu, skrócenie czasu przejazdu arterią, poprawa komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Z efektów inwestycji korzystają wszyscy kierowcy poruszający się w stronę granicy miasta i województwa małopolskiego, a także kierowcy chcący włączyć się w ruch na drodze ekspresowej S-1.

Inwestycja w liczbach:
długość rozbudowanej drogi: 7 km
długość wybudowanej kanalizacji deszczowej: 7,7 km
liczba wykonanych wykopów: 107,5 tys. m3
ilość wbudowanego kruszywa drogowego: 51 tys. m3
ilość wbudowanej masy asfaltowej: 57 tys. ton
długość wybudowanych krawężników betonowych i granitowych: 22,6 tys. mb
powierzchnia chodników z kostki brukowej: 42,5 tys. m2
długość przebudowanych kabli elektrycznych: 32,8 km
długość przebudowanych kabli teletechnicznych: 41,8 km
wartość całkowita zadania: ok. 106 mln zł
wartość dofinansowania: ok. 84,4 mln zł

Udostępnij

0
0
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę